Postaw na multimedialne wyposażenie nowoczesnej szkoły!
W ramach programu Laboratoria Przyszłości już 1 września 2022 roku do niemal wszystkich samorządowych szkół podstawowych w Polsce trafi nowoczesny sprzęt multimedialny. Aparaty, kamery, gimbale, mikrofony, drukarki 3D, a nawet roboty — to tylko niektóre z urządzeń, jakimi uczniowie nauczą się posługiwać. Podpowiadamy jakie wyposażenie wybrać, aby szkolne zajęcia jeszcze bardziej angażowały uczniów, zachęcając do odkrywania talentów i rozwijania nowych pasji.
Laboratoria Przyszłości to innowacyjny projekt edukacyjny realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Inicjatywa ma na celu wspieranie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z kierunków określanych mianem „STEAM”, w których skład wchodzą: nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka. Nabór wniosków w ramach programu Laboratoria Przyszłości zakończył się 30 listopada 2021 roku. Łącznie szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte niemal miliard złotych. Świadczenia dla pojedynczych placówek wyniosą od 30 do 70 tysięcy złotych. Maksymalna wysokość wsparcia jest zależna od liczby uczniów wynikającej z danych z Systemu Informacji Oświatowej.
Które urządzenia mogą przydać się we współczesnej szkole podstawowej? Jak optymalnie wykorzystać zdobyte środki finansowe? Jaki sprzęt wybrać, aby zagwarantować dzieciom nowoczesne narzędzia służące do nauki praktycznych umiejętności? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat zastosowań wielu innowacyjnych urządzeń dostępnych w portfolio Fdirect, które znajdziesz również w katalogu wyposażenia Laboratoriów Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości w Twojej szkole
W Laboratoriach Przyszłości praktyka stawiana jest ponad teorią, dzięki czemu uczniowie mogą odkrywać naukę w zupełnie nowym wymiarze. Szkolne klasy wyposażone zostaną w sprzęt multimedialny, dzięki czemu lekcje staną się jeszcze bardziej interaktywne. Komputery, roboty, cyfrowe mikroskopy, kamery i rejestratory dźwięku to innowacyjne urządzenia, które mogą stworzyć nowoczesny ekosystem multidyscyplinarnych narzędzi. Nagrywanie doświadczeń laboratoryjnych, programowanie, a także fizyczne, chemiczne i informatyczne eksperymenty to tylko niektóre z zastosowań nowych technologii w szkołach podstawowych. W katalogu urządzeń i akcesoriów oferowanych w ramach Laboratoriów Przyszłości znalazło się niemal 800 produktów renomowanych firm. To one pozwolą stworzyć w szkołach innowacyjne pracownie przyszłości, które pomogą dzieciom rozwijać pasje i uczyć się praktycznych umiejętności.
Fascynujący świat nowych mediów
Wśród uczniów szkół podstawowych na pewno wciąż nie brakuje takich, którzy chcieliby w przyszłości zostać strażakami, policjantami lub lekarzami. Rozwój nowych mediów sprawił jednak, że coraz częściej maluchom towarzyszą marzenia o karierze programisty, producenta muzycznego, twórcy gier komputerowych, youtubera lub podcastera. Już od najmłodszych lat warto wspierać pasje dzieci i uczyć, w jaki sposób poruszać się po świecie nowych technologii. W naszej ofercie nie brakuje profesjonalnego sprzętu umożliwiającego wyposażenie pracowni audio-video. Mikrofony kierunkowe Saramonic Vmic-Mini oraz Saramonic SR-M3 w połączeniu z dyktafonami lub mikserami audio pozwolą opanować dzieciom sztukę realizacji dźwięku, a także poprawią jakość przygotowywanych przez nie materiałów multimedialnych. Sprzęt ten umożliwi również nagrywanie audycji lub podcastów. Praca z mikrofonem świetnie sprawdzi się w klasach o profilu dziennikarskim, gdzie z pewnością już teraz nie brakuje przyszłych youtuberów, dziennikarzy, a także prezenterów radiowych i telewizyjnych. Omawiane narzędzia z całą pewnością przydadzą się również w szkolnych radiowęzłach lub podczas prób do szkolnych akademii, koncertów oraz przedstawień teatralnych.
Innowacyjne zajęcia w plenerze
Kto powiedział, że Laboratorium Przyszłości nie może powstać poza szkołą? Nowoczesne technologie wspaniale łączą się z aktywnościami na świeżym powietrzu! Nauczyciele wychowania fizycznego z powodzeniem wykorzystają kamery i smartfony do rejestrowania osiągów sportowych uczniów. Możliwość późniejszej analizy meczu lub dokładne obejrzenie techniki rzutu oszczepem w zwolnionym tempie to prawdziwy skarb w rękach każdego trenera. W takich sytuacjach niezbędna jest jednak optymalna stabilizacja obrazu. Z pomocą przychodzą gimbale — FeiyuTech Vlog Pocket 2 przeznaczony do pracy ze smartfonami oraz wspierający również aparaty fotograficzne — FeiyuTech G6 Max. Urządzenia, które umożliwiają nagrywanie płynnych ujęć pozbawionych drgań, z powodzeniem sprawdzą się także podczas wycieczek, apeli i przedstawień. A może warto pomyśleć o szkolnym klubie filmowym? Uczniowie mogliby podjąć się stworzenia multimedialnej kroniki video. Ruchome obrazy będą niezapomnianą pamiątką zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli!
Nowoczesna szkoła w dobie zdalnej nauki
Nowe technologie okazały się być nieocenionym wsparciem podczas zdalnego nauczania, które w ubiegłym roku stało ogromnym wyzwaniem dla nauczycieli i uczniów. Dziś każda szkoła jest już przygotowana na e-lekcje, odbywające się dzięki komputerom, kamerom i powszechnej dostępności internetu. Wyposażenie sal multimedialnych, które uczniowie mogą wykorzystać do rozwijania swoich pasji będzie dodatkową pomocą podczas nauczania zdalnego. Statywy Camrock i zestawy do bezprzewodowej transmisji dźwięku Saramonic Blink 500 zapewnią nauczycielom jeszcze większy komfort pracy i swobodę ruchów, gdy przyjdzie im prowadzić lekcje transmitowane na żywo. Narzędzia te sprawdzą się również w trakcie różnego rodzaju webinarów, szkoleń online lub zdalnych zebrań — zarówno tych z rodzicami, jak i rady pedagogicznej.
Multimedialna szkoła na miarę XXI wieku
Praca z aparatami, specjalistycznym światłem, kamerami i mikrofonami to szansa na zdobycie kompetencji, jakie z pewnością nie raz przydadzą się uczniom. Dynamicznie zmieniający się świat daje im zupełnie nowe szanse na rozwijanie pasji i praktycznych umiejętności, które będą mogli wykorzystać na różnych etapach nauki, a później także w karierze zawodowej. Facebook, YouTube i TikTok to dla młodych pokoleń przedłużenie realnego świata. Ze względu na oferowany przez nas asortyment, mamy okazję na co dzień obserwować ogromną radość i entuzjazm towarzyszące odkrywaniu tajemnic nowych mediów przez dzieci. Obsługujemy obecnie kilkadziesiąt instytucji związanych z projektem Laboratoria Przyszłości i jedno wiemy już na pewno — pracownie audio-video w szkołach podstawowych to właściwy krok w kierunku nowoczesnej edukacji.
Laboratoria przyszłości – wniosek przyjęty, co dalej?
30 listopada 2021 roku zakończono nabór wniosków do programu Laboratoria Przyszłości. Już wiemy, że wezmą w nim udział niemal wszystkie samorządowe szkoły podstawowe w Polsce! Warto więc dotrzymać niezbędnych terminów i jak najszybciej wybrać odpowiedni sprzęt. Do 31 grudnia 2021 roku szkoły powinny wykorzystać co najmniej 60% środków przyznanych w ramach wsparcia. Pozostałe 40% kwoty będzie można wydać do 31 sierpnia 2022 roku. Wraz z nastaniem nowego roku szkolnego 2022/23 dzieci powinny mieć już możliwość skorzystania z nowego wyposażenia.
Jeśli jesteś beneficjentem programu Laboratoria Przyszłości, skontaktuj się z nami już dziś. Nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiedni zestaw kompatybilnych ze sobą produktów, które zapewnią jak najszersze spektrum zastosowań w nowoczesnej edukacji. Pomożemy efektywnie wykorzystać dostępny budżet, zapewniając idealne zestawy urządzeń, które świetnie sprawdzą się w pracowniach audio-wideo, podczas zdalnej edukacji, lekcji terenowych, a także nauki o nowych mediach. Chętnie doradzimy też jak łączyć ze sobą urządzenia i akcesoria o różnym zastosowaniu, aby dzieci mogły jeszcze lepiej uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności!
Kontakt:
Jarosław Sitkiewicz / +48 514-449-444